Jak wyglądają polskie banki na tle europejskich?

Aktywa polskiego sektora bankowego wynoszą prawie 1,8 bln złotych. Na tle reszty kontynentu nie jest to jednak wynik imponujący. Jak wiele brakuje nam do Europy i czy mamy szansę ją doścignąć?

Aktywa PKO BP, największego banku w Polsce, wynoszą prawie 300 mld złotych. Kolejne miejsca zajmują: Pekao i BZ WBK z aktywami na poziomie odpowiednio 190 mld zł oraz 170 mld zł. W przypadku Banku Zachodniego kwota ta uwzględnia wartość przejęcia podstawowej części Deutsche Banku Polska. Jeśli zsumujemy aktywa wszystkich banków działających w Polsce, to okaże się, że wynoszą one przeszło 1,78 bln zł. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to ogromna suma. Jeśli jednak połączylibyśmy ze sobą wszystkie banki funkcjonujące nad Wisłą w jedną instytucje, to okaże się, że pod względem wielkości plasowałby się dopiero w trzeciej dziesiątce w Europie, będąc pięciokrotnie mniejszym niż największy bank na Starym Kontynencie, czyli brytyjski HSBC, którego bilans po przeliczeniu na złotówki wart jest 9,256 bln zł.

Kapitał ludzki to za mało

W skali europejskiej nasze banki są więc malutkie. Wynika to przede wszystkim z tego w jakim punkcie znajduje się polska gospodarka. Mimo iż nad Wisłą mieszka prawie 40 mln osób, to poziom życia mocno odstaje od zachodniego. PKB per capita to około 40 proc. unijnej średniej. Bardziej niż zasoby ludzkie liczy się kapitał ekonomiczny. Kilkukrotnie mniejsze pod względem liczby mieszkańców kraje, jak Holandia czy Irlandia mają swoich finansowych gigantów w postaci chociażby ING. Nieporównywalnie mniejsza ilość pieniędzy, którymi dysponują Polacy sprawia, że również średni poziom kredytów w naszym kraju jest trzykrotnie mniejszy niż na kontynencie. Portal parkiet.com przytacza słowa Grzegorza Cimochowskiego z firmy Deloitte, który wyjaśnia, że taka sytuacja „wynika przede wszystkim z niewielkiego nasycenia rynku kredytami hipotecznymi”.

Skąd ten stan?

Dysproporcja między bankami to także efekt socjalizmu, który nastał w Polsce po II wojnie światowej. Wolny rynek w Polsce może już nie raczkuje, ale jego historia w naszym kraju jest krótsza niż 30 lat. To w dalszym ciągu niewiele. Tym samym, nawet jeśli nasze instytucje finansowe nie tylko w skali Europy, ale i całego świata mogą uchodzić za innowacyjne, to sam system nie jest tak rozwinięty jak na zachodzie. To z kolei znacznie utrudnia ekspansję polskich banków. Nawet jeśli w całym sektorze większość kapitału jest dziś polska, to na początku kapitalizmu właśnie jego brak sprawił, że banki znajdowały się przede wszystkim w rękach zagranicznych podmiotów. Jest jednak aspekt, w którym polskie instytucje prezentują się lepiej niż zagraniczne. Mowa o rentowności. Zwrot z kapitałów własnych, czyli ROE w 2017 roku w przypadku PKO PB, Pekao i BZ WBK wyniósł odpowiednio 9 proc, 10,6 proc. oraz 10 proc. Z kolei średnia dla wszystkich instytucji wynosi ponad 9 proc., podczas gdy dla zagranicznych banków jest to od 6 proc. do maksymalnie 8 proc. Dodatkowo polska gospodarka rozwija się w tempie 5 proc. rocznie, podczas gdy wzrost reszty Europy to 2,5-3 proc.

Czy możemy dogonić Europę?

Według Cimochowskiego nawet to nie sprawi, że za kilka lub kilkanaście lat któryś z polskich banków może wskoczyć do dwudziestki największych instytucji w Europie: „po pierwsze polskie banki są znacznie bardziej skoncentrowane na lokalnym rynku i nie mają wielu doświadczeń związanych z ekspansją zagraniczną. Po drugie są relatywnie małe i nie są w stanie finansować dużych akwizycji, które pozwoliłyby na dynamiczny wzrost w rankingach. Po trzecie wreszcie polskie banki są skoncentrowane obecnie na konsolidacji rodzimego sektora” – mówi w rozmowie z portalem Parkiet. Minie więc jeszcze sporo czasu zanim zarówno nasza gospodarka, jak i banki dościgną zachód – o ile w ogóle to nastąpi. Również ich konsolidacja, która zwiększa aktywa wcale nie jest korzystna. Kilka największych instytucji, które posiadają np. 60-70 proc. udziałów w rynku może ustalać warunki udzielania kredytów, zwiększać ich oprocentowanie. Takie postępowanie może doprowadzić do spadku zainteresowania produktami. W efekcie zamiast niwelować stratę do europejskich gigantów staje się ona jeszcze większa.

Rekomendacje

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) .

Autor w artykułach opiera się na swojej wiedzy oraz poglądach, według stanu na dzień ich sporządzenia. Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie artykułów czy rekomendacji.

Rekomendacje nie mają na celu nakłaniania do nabycia lub zbycia jakichkolwiek instrumentów finansowych oraz nie stanowią jakiejkolwiek gwarancji, że dana strategia, czy projekcja cenowa jest właściwa dla konkretnego użytkownika serwisu. Korzystając z rekomendacji oraz artykułów na portalu nie należy rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych niż przedstawione czynników ryzyka wiążących się z danym instrumentem finansowym.

Prawa Autorskie

Wszystkie zamieszczone materiały są chronione prawami autorskimi zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku O prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.Nr24,poz.83). Żaden z zamieszczonych materiałów ani jego część nie może być kopiowana, modyfikowana, dystrybuowana, publikowana, utrwalana ani wykorzystywana w żadnej formie i przy użyciu żadnych środków elektronicznych, mechanicznych, rejestrujących bez uprzedniego pisemnego zezwolenia autora portalu. Zabronione jest umieszczanie tych materiałów lub ich części na jakimkolwiek innym serwerze bez zgody administratora.

Aby uzyskać pożyczkę należy mieć:

Minimum
19 lat

Pesel

Telefon

Stały dochód

Proces wnioskowania o pożyczkę

1

Wybierz kwotę

i okres pożyczki

2

Wypełnij formularz

online

3

Otrzymaj pieniądze na konto