Wpłatomat zatrzymał twoje pieniądze? To nie awaria

Deponujesz pieniądze za pomocą wpłatomatu. Urządzenie przyjmuje banknoty, po czym wyświetla komunikat, że część z nich zostaje zatrzymana, bo mogą być fałszywe. Myślisz, że to awaria? Nic z tych rzeczy. Od początku lipca wpłatomaty mogą zatrzymać pieniądze.

Wpłatomaty na fali

Któż z nas nie korzystał z wpłatomatów? W czasach, w których gotówka w portfelu wadzi nam coraz bardziej – dużo wygodniej jest płacić kartą – wpłatomaty niejednokrotnie zdejmowały z nas banknotowy balast. Ma to zresztą potwierdzenie w liczbach. Podczas gdy z bankomatów korzystamy coraz rzadziej, to popularność wpłatomatów rośnie. W 2014 roku takie operacje stanowiły 3,5 proc. wszystkich. W pierwszym półroczu 2017 roku było to już natomiast 19 proc. Dzięki tym urządzeniom można w nieskomplikowany i szybki sposób zasilić rachunek. Od początku lipca nie musi być to jednak takie oczywiste. Przy wpłacie środków może nas spotkać niemiła niespodzianka.

O co chodzi?

Wszystko przez nowe zasady, które zaczęły obowiązywać wraz z wprowadzeniem zarządzenia Narodowego Banku Polskiego. Od 1 lipca banki muszą zatrzymywać pieniądze aplikowane do automatów, jeśli maszyna uzna, że banknoty nie są prawdziwe. W praktyce taka procedura będzie dotyczyć także zniszczonych i zużytych pieniędzy. Co stanie się z takimi „papierkami”? Komunikat w tej sprawie wydał ING Bank Śląski. Pieniądze, których prawdziwość zostanie zakwestionowana trafią do specjalnego pojemnika znajdującego w automacie. Nie zawsze zatem całość wpłacanych środków może trafić na konto. Przyjmijmy, że klient wpłaca 10 banknotów po 200 złotych. Cztery z nich zostały jednak zatrzymane. Na rachunek klienta trafi 1200 zł, czyli kwota pomniejszona właśnie o wartość „niepewnych” pieniędzy. Ich prawdziwość zostanie raz jeszcze zbadana przez pracowników banku. Jeżeli autentyczność banknotów zostanie potwierdzona, to dopiero wówczas trafią na rachunek klienta. Nie musi to jednak nastąpić od razu. Bank ma 30 dni na podjęcie decyzji.

Policja wkracza do gry

W przypadku gdy instytucja nie potwierdzi prawdziwości banknotów zostaną one przekazane policji wraz z informacją, kto chciał zasilić nimi konto. Następnie pieniądze trafią do NBP, gdzie kolejny raz zostaną poddane ekspertyzie. Podobnie jak w poprzednim etapie, potwierdzenie ich autentyczności sprawi, że trafią one na rachunek osobisty klienta. W przypadku gdy znak pieniężny okaże się sfałszowany do akcji wkroczy policja. Nie jest to jednak równoznaczne z aktem oskarżenia skierowanym przeciwko właścicielowi banknotów. Fałszywe pieniądze mogły trafić do niego przypadkiem, a on sam nie był niczego świadomy. Służby podejmą kroki, które mają wyjaśnić jak banknoty znalazły się w rękach klienta. On natomiast stanie się uboższy o ich wartość. Banknoty zużyte i zniszczone również będą trafiać do innej przegródki i nie trafią do obiegu. Zostaną jednak dopisane do stanu konta klienta.

Rekomendacje

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) .

Autor w artykułach opiera się na swojej wiedzy oraz poglądach, według stanu na dzień ich sporządzenia. Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie artykułów czy rekomendacji.

Rekomendacje nie mają na celu nakłaniania do nabycia lub zbycia jakichkolwiek instrumentów finansowych oraz nie stanowią jakiejkolwiek gwarancji, że dana strategia, czy projekcja cenowa jest właściwa dla konkretnego użytkownika serwisu. Korzystając z rekomendacji oraz artykułów na portalu nie należy rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych niż przedstawione czynników ryzyka wiążących się z danym instrumentem finansowym.

Prawa Autorskie

Wszystkie zamieszczone materiały są chronione prawami autorskimi zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku O prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.Nr24,poz.83). Żaden z zamieszczonych materiałów ani jego część nie może być kopiowana, modyfikowana, dystrybuowana, publikowana, utrwalana ani wykorzystywana w żadnej formie i przy użyciu żadnych środków elektronicznych, mechanicznych, rejestrujących bez uprzedniego pisemnego zezwolenia autora portalu. Zabronione jest umieszczanie tych materiałów lub ich części na jakimkolwiek innym serwerze bez zgody administratora.

Aby uzyskać pożyczkę należy mieć:

Minimum
19 lat

Pesel

Telefon

Stały dochód

Proces wnioskowania o pożyczkę

1

Wybierz kwotę

i okres pożyczki

2

Wypełnij formularz

online

3

Otrzymaj pieniądze na konto