Wakacje w Polsce czy za granicą? Co wybrać?

Polacy nie stronią od wakacyjnych wyjazdów. Dominują wczasy w kraju. Nie zawsze jednak wynika to z kwestii ekonomicznych. Wbrew pozorom urlop za granicą nie musi być droższy, a powody, dla których decydujemy się pozostać w kraju bywają bardzo różne.

Większość osób wyjeżdżająca na wakacje spędza je w Polsce. Dominują wczasy nad Bałtykiem, nie brakuje sympatyków gór czy Mazur. Decydując się na spędzenie urlopu w kraju nie do końca wiemy na jaką pogodę trafimy. W naszym regionie bywa ona bardzo zmienna. W tym roku warunki do odpoczynku są fantastyczne, a termometry wskazują temperatury niczym na południu kontynentu. W naszej części kontynentu upały – nawet w okresie letnim – nie są czymś oczywistym. Okazuje się jednak, że niepewna aura nie jest czynnikiem zniechęcającym. Fakt, że większość wczasowiczów zostaje w Polsce nie oznacza, że biura podróży świecą pustkami – nic z tych rzeczy. Skąd jednak bierze się nasz wakacyjny patriotyzm? Czy wynika to z kwestii ekonomicznych, a może tak jest po prostu wygodniej? Jak zwykle w takich sytuacjach prawda leży po środku.

Kosztowna logistyka?

Bardzo często zakładamy, że wyjazd na wakacje za granicę jest zdecydowanie kosztowniejszy niż w kraju. Już samą podróż postrzegamy jako droższą i dłuższą. Tak może, ale wcale nie musi być. Wiele zależy od regionu, w którym planujemy urlop. Któż z nas nie chciałby spędzić kilku dni zwiedzając Rzym albo wylegując się na plażach w Barcelonie? Bilety lotnicze w dwie strony na trasie Warszawa-Rzym można zakupić za 300 zł – nawet w sezonie. W samolocie spędzimy nieco ponad 2 godziny. Mniej więcej z takim samym kapitałem – zarówno pieniężnym, jak i czasowym – musimy liczyć się w przypadku podróży do Trójmiasta. Pociąg, w którym spędzimy ponad 3 godziny uszczupli nasz portfel o 150 zł. Doliczmy do tego drogę powrotną i proszę bardzo – mamy równowartość biletów do Rzymu. Sam nocleg również nie musi być droższy. Dwuosobowy pokój w czterogwiazdkowym hotelu zarówno w Gdańsku jak i Rzymie można dostać nawet za 290 zł za noc. Nieco inaczej zapewne przedstawia się kwestia wydatków na mieście. Sama logistyka to jednak podobne wydatki.

Wakacyjny patriotyzm

Jeśli wydatki są zatem podobne, to dlaczego wolimy Polskę? Odpowiedzi na to pytanie z pewnością będą różne, a aspekt finansowy nie zawsze będzie mieć decydujące znaczenie. Mało tego, wielu Polaków, aby zrealizować swoje wakacyjne plany wspiera swój budżet korzystając z dostępnych na rynku rozwiązań finansowych. Część używa do tego kart kredytowych, inni biorą pożyczki. To pokazuje, że koszty wakacji nie są decydującym kryterium podczas wyboru kierunku. Co jeśli nie to? Na pewno część wczasowiczów podkreśli chęć wspierania rodzimej branży turystycznej. Mało tego, wiele osób co roku wyjeżdża do tego samego miejsca i zatrzymuje się w tym samym ośrodku. Mamy więc do czynienia z wygodą. Na pewno jest ona bardzo ważna dla rodzin z dziećmi. Dużo łatwiej jest także wrócić z wakacji, gdyby coś się stało. Choroba dziecka czy nagłe wezwanie z pracy to czynniki, które mogą zmusić nas do skrócenia urlopu. W takich wypadkach odpoczynek za granicą generuje dużo większą liczbę niedogodności. Nasz kraj jest również pełen miejsc zapierających dech w piersiach. Nie brakuje ludzi, dla których właśnie ten aspekt jest najistotniejszy i to on – czyli chęć eksplorowania Polski – wpływa na to, że każdego roku zostają w kraju, odwiedzając jego nowy zakątek.

Różnorodna Europa

Podróżowanie kształci. Nie ma co do tego wątpliwości. Poznawanie nowych kultur, obyczajów, kuchni, historii zawsze jest fascynujące. Zdumiewające jak miejsce, w którym się wychowaliśmy wpływa na to jakimi osobami jesteśmy. To właśnie różnorodność – nie tylko nas, jako ludzi, ale i krajobrazu, przemawia na korzyść zagranicznych wojaży. Norwegia przyciąga fiordami, górską scenerią, latem słońce w ogóle nie zachodzi (tak zwane białe nocy). Południe Europy, to nie tylko gwarancja świetnej pogody i ogromna ilość zabytków, ale także świetna kuchnia i otwarci ludzie. Grecja, Włochy, Hiszpania czy Portugalia – we wszystkich tych krajach możemy jednego dnia spacerować po górskich masywach, by kolejnego opalać się na nadmorskiej plaży. Dla wielu osób minusem jest bariera językowa. Z całą pewnością jest ona jednak do złamania. Niewątpliwie zalety regionów mogą być też ich wadami. Nie każdy chce spędzać wakacje w zatłoczonych miejscach, w których roi się od turystów z całego świata. Mimo iż z roku na rok liczba obcokrajowców odwiedzających nasz kraj zwiększa się, to i tak wiele brakuje nam do wspomnianych państw.

Rekomendacje

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) .

Autor w artykułach opiera się na swojej wiedzy oraz poglądach, według stanu na dzień ich sporządzenia. Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie artykułów czy rekomendacji.

Rekomendacje nie mają na celu nakłaniania do nabycia lub zbycia jakichkolwiek instrumentów finansowych oraz nie stanowią jakiejkolwiek gwarancji, że dana strategia, czy projekcja cenowa jest właściwa dla konkretnego użytkownika serwisu. Korzystając z rekomendacji oraz artykułów na portalu nie należy rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych niż przedstawione czynników ryzyka wiążących się z danym instrumentem finansowym.

Prawa Autorskie

Wszystkie zamieszczone materiały są chronione prawami autorskimi zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku O prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.Nr24,poz.83). Żaden z zamieszczonych materiałów ani jego część nie może być kopiowana, modyfikowana, dystrybuowana, publikowana, utrwalana ani wykorzystywana w żadnej formie i przy użyciu żadnych środków elektronicznych, mechanicznych, rejestrujących bez uprzedniego pisemnego zezwolenia autora portalu. Zabronione jest umieszczanie tych materiałów lub ich części na jakimkolwiek innym serwerze bez zgody administratora.

Aby uzyskać pożyczkę należy mieć:

Minimum
19 lat

Pesel

Telefon

Stały dochód

Proces wnioskowania o pożyczkę

1

Wybierz kwotę

i okres pożyczki

2

Wypełnij formularz

online

3

Otrzymaj pieniądze na konto