Pożyczka oddłużeniowa – kiedy warto z niej skorzystać?

Pożyczka oddłużeniowa to pożyczka, którą możemy przeznaczyć na spłatę swoich zadłużeń. Jest ona dostępna zarówno w ofercie banków, jak i prywatnych firm pożyczkowych

Pożyczka oddłużeniowa – przeczytaj, zanim weźmiesz

Pożyczka oddłużeniowa pozwala nam pozyskać środki na spłatę posiadanych zobowiązań. Biorąc ją należy jednak przeanalizować swoją sytuację finansową, gdyż będzie to kolejny dług, który będziemy musieli spłacić. Ponadto, pożyczka oddłużeniowa to kosztowna opcja wyjścia na finansową prostą, co wynika z tego, że jest ona skierowana do klientów wysokiego ryzyka. Jej zaletą jest natomiast przynajmniej częściowe uporanie się z długami, „zaoszczędzenie” na kolejnych wezwaniach do zapłaty, czy też odsunięcie od siebie widma egzekucji komorniczej.

Pożyczkę oddłużeniową najłatwiej jest dostać w firmie pozabankowej. Aby ją otrzymać należy dokładnie zapoznać się z tym na jakich warunkach dany pożyczkodawca udzieli nam finansowego wsparcia. Tym, co przede wszystkim powinno nas interesować jest związany z nią koszt oraz to czy w ofercie danej firmy znajdują się pożyczki dla zadłużonych. Sformułowane przez pożyczkodawcę wymogi zazwyczaj nie różnią się znacząco od tych, które musielibyśmy spełnić w ogóle starając się o pożyczkę. To czy (nawet jeśli teoretycznie spełnimy wszystkie warunki) ostatecznie pożyczka oddłużeniowa zostanie nam przyznana zależy od wewnętrznej polityki instytucji pozabankowej.

Pewne obowiązki ma wobec nas również pożyczkodawca – zgodnie z aktualnymi przepisami musi poinformować nas o całkowitym koszcie zobowiązania, a wszelkie informacje o pożyczce przedstawić w jasny, czytelny i niebudzący wątpliwości sposób.

Pożyczka oddłużeniowa dla kogo jest?

Chociaż pożyczka oddłużeniowa skierowana jest przede wszystkim do osób mających problemy finansowe, to nie każdy, kto zmaga się z długami ją otrzyma. Podobnie jak przy innych tego rodzaju produktach, tak i tutaj pożyczkodawca zobligowany jest do dokonania oceny naszej zdolności kredytowej i przeanalizowania tego, czy będzie nas stać na spłatę zadłużenia. Nim zaciągniemy pożyczkę sami również powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie czy pomoże nam ona pozbyć się długów czy też przeciwnie przyczyni się do pogłębienia naszych problemów.

Jak wskazuje sama nazwa o pożyczkę oddłużeniową warto ubiegać się wtedy, gdy mamy „na koncie” kilka różnych zobowiązań i gdy brakuje nam środków na ich spłatę. Wprawdzie firmy, które udzielają pożyczek oddłużeniowych przyjrzą się naszej zdolności i historii kredytowej, jednak fakt, że dotąd byliśmy nieterminowymi płatnikami, nie musi jeszcze oznaczać, że nie otrzymamy pożyczki.

Pożyczka oddłużeniowa a pożyczka konsolidacyjna

Pożyczka oddłużeniowa jest zbliżona do innego produktu finansowego, tj. do pożyczki konsolidacyjnej. Obie są wprawdzie przeznaczane na spłatę posiadanych zobowiązań, lecz mimo to błędem byłoby postawienie pomiędzy nimi znaku równości. Najważniejsza różnica pomiędzy nimi polega na tym, że pożyczka konsolidacyjna dotyczy tych zadłużeń dla których nie minął jeszcze termin spłaty. Stąd też jeśli obawiamy się, że nie będzie nas stać na uiszczenie kolejnej raty dobrze jest odpowiednio wcześniej skontaktować się z firmą pożyczkową i wspólnie poszukać korzystnego dla obu stron rozwiązania. Pożyczka konsolidacyjna (dotyczy to również kredytu konsolidacyjnego) umożliwia nam połączenie kilku zobowiązań w jedno, co może przyczynić się do obniżenia miesięcznej raty i atrakcyjniejszych niż w przypadku wielu różnych pożyczek warunków spłaty. Ponadto, zarządzania jednym zobowiązaniem (i pamiętanie o uiszczeniu jednej raty) jest o wiele łatwiejsze niż regulowanie kilku zadłużeń w różnym czasie.

Tym, co jeszcze odróżnia pożyczkę oddłużeniową od pożyczki konsolidacyjnej jest także to na czyje konto trafią przyznane w jej ramach środki. Chociaż co do zasady pożyczka oddłużeniowa powinna zostać przeznaczona na spłatę zobowiązań, to udzielające jej instytucje nie monitorują tego na co dłużnik wyda przyznane mu środki. Zostają one wypłacone bezpośrednio na jego konto, stąd też może dowolnie nimi dysponować. Inaczej jest z pożyczką konsolidacyjną – ta trafia od razu na rachunek bankowy instytucji w której mamy określone zobowiązania. Ponadto, pożyczka (a częściej kredyt) konsolidacyjna skierowana jest do osób posiadających zdolność kredytową. Natomiast klienci sięgający po pożyczkę oddłużeniową zazwyczaj ani wystarczającą zdolnością kredytową, ani dobrą historią, pochwalić się nie mogą.

Ostatnia kwestia to koszt obu pożyczek – pożyczka konsolidacyjna wiąże się z mniejszymi opłatami od pożyczki oddłużeniowej. Wysoki koszt pożyczki oddłużeniowej, to dla banku rodzaj zabezpieczenia i rekompensaty za to, że potencjalny klient może z dużym prawdopodobieństwem wziętej pożyczki nie zwrócić.

Podsumowanie

Pożyczki oddłużeniowe oferowane są głównie przez firmy pozabankowe. Osobom zadłużonym ani kredyt, ani pożyczka w banku, nie zostaną przyznane. Wyjątkiem od tej reguły jest kredyt konsolidacyjny, który pozwala połączyć wiele zobowiązań w jedno, dotyczy to jednak wyłącznie tych jeszcze nieprzeterminowanych płatności. Dzięki pożyczce oddłużeniowej otrzymamy środki na spłatę najpilniejszych zobowiązań. Pamiętajmy jednak, że pieniądze z pożyczki oddłużeniowej również będziemy musieli oddać, dlatego zdecydujmy się na nią tylko wtedy, gdy wiemy, że znajdziemy fundusze na jej spłatę.

Rekomendacje

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) .

Autor w artykułach opiera się na swojej wiedzy oraz poglądach, według stanu na dzień ich sporządzenia. Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie artykułów czy rekomendacji.

Rekomendacje nie mają na celu nakłaniania do nabycia lub zbycia jakichkolwiek instrumentów finansowych oraz nie stanowią jakiejkolwiek gwarancji, że dana strategia, czy projekcja cenowa jest właściwa dla konkretnego użytkownika serwisu. Korzystając z rekomendacji oraz artykułów na portalu nie należy rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych niż przedstawione czynników ryzyka wiążących się z danym instrumentem finansowym.

Prawa Autorskie

Wszystkie zamieszczone materiały są chronione prawami autorskimi zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku O prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.Nr24,poz.83). Żaden z zamieszczonych materiałów ani jego część nie może być kopiowana, modyfikowana, dystrybuowana, publikowana, utrwalana ani wykorzystywana w żadnej formie i przy użyciu żadnych środków elektronicznych, mechanicznych, rejestrujących bez uprzedniego pisemnego zezwolenia autora portalu. Zabronione jest umieszczanie tych materiałów lub ich części na jakimkolwiek innym serwerze bez zgody administratora.

Aby uzyskać pożyczkę należy mieć:

Minimum
19 lat

Pesel

Telefon

Stały dochód

Proces wnioskowania o pożyczkę

1

Wybierz kwotę

i okres pożyczki

2

Wypełnij formularz

online

3

Otrzymaj pieniądze na konto