Poduszka finansowa – czy warto ją mieć?

Poduszka finansowa daje poczucie materialnego bezpieczeństwa, pozwala przezwyciężyć chwilowe problemy i uniknąć nadmiernego zadłużania się. Wyjaśniamy, czym jest poduszka finansowa i odpowiadamy na pytanie dlaczego każdy powinien ją mieć

Czym jest poduszka finansowa?

Poduszka finansowa to fundusz bezpieczeństwa, środki na „czarną godzinę”, które przydadzą się np. wówczas, gdy stracimy pracę. Taki fundusz awaryjny pozwoli nam zachować płynność finansowa nawet wtedy, gdy zachorujemy, albo gdy pojawią się nieprzewidziane wydatki.

Tworzenie poduszki finansowej umożliwia myślenie o swojej przyszłości w kategoriach długoterminowych zamiast życia od wypłaty do wypłaty. Ustrzeże nas przed kłopotami finansowymi i pozwoli uniknąć nadmiernego zadłużania się.

Najprościej mówiąc poduszka finansowa to zabezpieczenie, które pozwoli nam przetrwać okres, gdy będziemy pozbawieni dochodu. To taka pula oszczędności, która zagwarantuje nam finansowy spokój. Jej podstawowym celem jest pokrycie naszych miesięcznych wydatków (tych z których nie możemy zrezygnować) w okresie, gdy na koncie nie pojawiają się żadne wpływy. Dzięki utworzeniu poduszki finansowej nawet mimo chwilowego braku dochodów na bieżąco będziemy mogli realizować swoje zobowiązania.

Jak zacząć budować poduszkę finansową?

Najważniejsza zasada związana z tworzeniem poduszki finansowej dotyczy tego, by nie sięgać po środki, które mają się na nią złożyć. Zawsze bowiem znajdzie się coś, na co możemy wydać pieniądze. Może być to nowy samochód, egzotyczna wycieczka albo weekend w SPA. Mnożenie kolejnych wydatków, zamiast gromadzenia oszczędności w stworzeniu poduszki finansowej z pewnością nam nie pomoże. Brak „wolnych środków” sprawi, że w sytuacji, gdy naprawdę będziemy potrzebować pieniędzy, zostaniemy z niczym.

Specjaliści zalecają, by wartość środków zgromadzonych w ramach poduszki finansowej odpowiadała wysokości naszych trzech (a najlepiej sześciu) pensji. Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą wspomniane środki powinny być równe dwunastu wypłatom. Jak określić optymalną wielkość swojej poduszki finansowej? Zdaniem ekspertów dobrze jest kierować się zasadą, że im więcej wydajemy, tym większa poduszka finansowa będzie nam potrzebna. Uwzględnić należy także to na ile prawdopodobna jest utrata pracy i oszacować, ile zajmie nam znalezienie nowego zajęcia.

Kiedy pomyśleć o tworzeniu poduszki finansowej?

Im wcześniej zaczniemy tworzyć poduszkę finansową, tym lepiej (i dla nas, i dla naszego portfela). Pamiętajmy, że nikt nie jest za biedny na oszczędzanie i nawet zarabiając najniższą krajową jesteśmy w stanie coś odłożyć. Nie muszą być to znaczne kwoty, gdyż o wiele ważniejsza jest systematyczność i trzymanie się ustalonego planu finansowego. Przelania oszczędności nie odkładajmy na koniec miesiąca, gdy nasze konto świeci pustkami. Niech zlecenie transakcji np. na oddzielne konto będzie pierwszą czynnością, którą wykonamy, gdy tylko pensja wpłynie na nasz rachunek. Dopiero wtedy pozostałe środki podzielmy na te przeznaczone na obowiązkowe wydatki i na te, które zostaną spożytkowane na przyjemności.

Tworzenie poduszki finansowej najlepiej zacząć od ustalenia tego, jaką miesięcznie kwotę będziemy odkładać. Jej wysokość powinna być dopasowana do naszych wydatków, potrzeb i tego, jak szybko chcemy zgromadzić taki „fundusz bezpieczeństwa”. Na poczet poduszki finansowej warto także przeznaczyć niepodziewane wpływy, których nie uwzględniliśmy wcześniej w domowym budżecie (np. jednorazową premię).

Dla kogo jest poduszka finansowa?

Poduszka finansowa to dobre rozwiązanie dla każdego, kto pragnie cieszyć się finansową wolnością. Jej tworzenie zalecamy zarówno osobom, które zarabiają najniższą krajową, jak i tym, którzy nie narzekają na wysokość swojego wynagrodzenia. Poduszka finansowa sprawdzi się przede wszystkim, gdy:

 • pracujemy w niepewnej branży,
 • jesteśmy zatrudnieni na umowę cywilnoprawną,
 • mamy problemy ze zdrowiem,
 • prowadzimy działalność gospodarczą,
 • mamy wiele wydatków,
 • jesteśmy jedynymi żywicielami rodziny,
 • jesteśmy zatrudnieni u tego samego pracodawcy, co nasz partner życiowy.

Poduszka finansowa – zalety

Tworzenie poduszki finansowej niesie za sobą wiele korzyści. Najważniejsze z nich to:

 • poczucie bezpieczeństwa – dzięki posiadaniu poduszki finansowej nie żyjemy „od pierwszego do pierwszego”, nie popadniemy również w długi nawet jeśli przez jakiś czas nie będziemy otrzymywać wynagrodzenia;
 • czas na znalezienie pracy – środki, które wcześniej zgromadziliśmy i które teraz możemy przeznaczyć na uregulowanie bieżących zobowiązań pozwolą nam spać spokojnie i…poszukać nowego źródła dochodu;
 • wyrabianie dobrych nawyków – oszczędzanie to proces długofalowy, który uczy systematyczności, zaradności, odpowiedzialności i bardziej świadomego i rozważnego podejścia do zarządzania domowym budżetem;
 • kontrola nad wydatkami i możliwość sfinansowania ich;
 • brak ryzyka związanego z zadłużaniem się;
 • koniec braku poczucia bezpieczeństwa i obawy, że w sytuacji utraty pracy zostaniemy bez środków do życia,
 • możliwość inwestowania i pomnażania posiadanego kapitału.

Gdzie ulokować „środki bezpieczeństwa”?

Pieniądze, które gromadzimy w ramach poduszki finansowej z jednej strony powinny być „nie do ruszenia”, z drugiej, by spełniły swoją funkcję, muszą być łatwo dostępne. Z tego względu złożenie ich na lokacie, to niezbyt fortunny pomysł. Dobrym rozwiązaniem jest ulokowanie ich na koncie oszczędnościowym na które zlecimy stały przelew ze swojego zwykłego rachunku. Ustawienie takiego zlecenia pozwoli nam uniknąć wymówek związanych z tym, że akurat w tym miesiącu nie stać nas na oszczędzanie.

Poduszka finansowa. Podsumowanie

Tworzenie poduszki finansowej, to jeden z wyznaczników tego czy potrafimy oszczędzać i zarządzać posiadanymi środkami. Uczy nas ono systematyczności, skrupulatności, cierpliwości i konsekwencji. Pozwala czuć się bezpiecznie i uniknąć ryzyka związanego z nadmiernym zadłużaniem się. W razie finansowych kłopotów, taki fundusz bezpieczeństwa daje nam czas na znalezienie nowego zajęcia i źródła dochodu.

Rekomendacje

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) .

Autor w artykułach opiera się na swojej wiedzy oraz poglądach, według stanu na dzień ich sporządzenia. Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie artykułów czy rekomendacji.

Rekomendacje nie mają na celu nakłaniania do nabycia lub zbycia jakichkolwiek instrumentów finansowych oraz nie stanowią jakiejkolwiek gwarancji, że dana strategia, czy projekcja cenowa jest właściwa dla konkretnego użytkownika serwisu. Korzystając z rekomendacji oraz artykułów na portalu nie należy rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych niż przedstawione czynników ryzyka wiążących się z danym instrumentem finansowym.

Prawa Autorskie

Wszystkie zamieszczone materiały są chronione prawami autorskimi zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku O prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.Nr24,poz.83). Żaden z zamieszczonych materiałów ani jego część nie może być kopiowana, modyfikowana, dystrybuowana, publikowana, utrwalana ani wykorzystywana w żadnej formie i przy użyciu żadnych środków elektronicznych, mechanicznych, rejestrujących bez uprzedniego pisemnego zezwolenia autora portalu. Zabronione jest umieszczanie tych materiałów lub ich części na jakimkolwiek innym serwerze bez zgody administratora.

Aby uzyskać pożyczkę należy mieć:

Minimum
19 lat

Pesel

Telefon

Stały dochód

Proces wnioskowania o pożyczkę

1

Wybierz kwotę

i okres pożyczki

2

Wypełnij formularz

online

3

Otrzymaj pieniądze na konto