Kredyt konsolidacyjny – to warto wiedzieć!

Kredyt konsolidacyjny to kredyt celowy zaciągany na spłatę poprzednich zobowiązań. Wyjaśniamy, kiedy warto sięgnąć po kredyt konsolidacyjny i obalamy najczęstsze związane z nim mity

Kredyt konsolidacyjny – co to jest?

Kredyt konsolidacyjny pozwala połączyć wiele zobowiązań w jedno, dzięki czemu zamiast kilku różnych rat, spłacamy tylko jedną. Obniży on wysokość miesięcznej raty, choć jednocześnie wydłuży okres kredytowania. Skonsolidować możemy praktycznie każdy rodzaj zobowiązań tj. kredyty hipoteczne, kredyty gotówkowe, debety, a nawet…limity na kartach kredytowych.

Zanim weźmiesz kredyt konsolidacyjny

Nim uznamy, że kredyt konsolidacyjny to w naszej sytuacji dobre rozwiązanie przeanalizujmy strukturę swojego zadłużenia. Pozwoli nam to podjąć decyzję o tym, które zobowiązania będziemy spłacać na „starych zasadach”, a które zamierzamy połączyć w jedno. Co oczywiste, jeśli interesuje nas kredyt konsolidacyjny, musimy również wiedzieć, jakie dokładnie mamy długi, a podpisane umowy kredytowe zabrać ze sobą do banku. Liczmy się z tym, że bank poprosi nas o harmonogram spłaty lub o zaświadczenie o terminowych płatnościach. Warto także wiedzieć, że…nie każdy bank zgodzi się na konsolidację wewnętrzną. W praktyce może to oznaczać, że po kredyt konsolidacyjny będziemy musieli udać się…do konkurencji.

Rodzaje kredytu konsolidacyjnego

Chociaż może się wydawać, że kredyt konsolidacyjny to „jeden” kredyt, to w praktyce możemy spotkać kilka jego odmian. Wyróżniamy:

  • kredyt konsolidacyjny gotówkowy – bank nie wymaga od nas zabezpieczenia kredytu, ale ceną za mniej formalności jest wyższe oprocentowanie,
  • kredyt konsolidacyjny hipoteczny – jak wskazuje sama nazwa zabezpieczeniem tego kredytu jest hipoteka, dzięki czemu kredyt jest niżej oprocentowany, może również zostać zaciągnięty na wyższą kwotę.

To, czego będziemy potrzebować do wzięcia kredytu konsolidacyjnego zależne jest od tego, który jego rodzaj nas interesuje. Najważniejsza z punktu widzenia banku będzie nasza zdolność kredytowa i to, jak dotąd obsługiwaliśmy swoje zadłużenie. Co ciekawe, w ramach kredytu konsolidacyjnego możemy ubiegać się o przyznanie wyższej kwoty niż wynosi suma naszych zadłużeń. Jeśli kredyt na wyższą kwotę zostanie nam przyznany, to „finansową nadwyżkę” będziemy mogli przeznaczyć na dowolny cel.

Kredyt konsolidacyjny – zalety

Jedną z najczęściej wymienianych zalet kredytu konsolidacyjnego jest nie tylko niższa miesięczna rata, lecz także wspomniana już możliwość połączenia kilku zobowiązań w jedno. Kredyt konsolidacyjny ułatwia obsługę posiadanych zadłużeń i zwalnia nas z konieczności pamiętania o każdym z nich. Dzięki niemu unikniemy opóźnień w płatnościach, co z kolei przekłada się na naszą zdolność i wiarygodność kredytową. Połączenie zobowiązań to także dobre rozwiązanie wówczas, gdy wysokość obecnych rat stanowi zbyt duże obciążenie dla domowego budżetu.

Do zalet kredytu konsolidacyjnego zalicza się również:

  • dłuższy okres kredytowania – to właśnie dzięki niemu zapłacimy niższą, miesięczną ratę, weźmy jednak pod uwagę fakt, że im dłużej będziemy spłacać swój kredyt, tym większe koszty będą się z tym wiązać,
  • korzystniejsze warunki spłaty – dotyczy to zwłaszcza sytuacji w której przenosimy swoje zobowiązania do innego banku, nim się jednak na to zdecydujemy upewnijmy się czy kredyt konsolidacyjny na atrakcyjnych warunkach nie zostanie nam zaoferowany jedynie wówczas, gdy skorzystamy z innych produktów finansowych danego banku,
  • możliwość pożyczania wyższej kwoty – dzięki temu spłacimy swoje zobowiązania, a pozostałą sumę pieniędzy będziemy mogli przeznaczyć na dowolny cel,
  • zmiana terminu spłaty – jest to korzystne zwłaszcza dla osób, które wynagrodzenie otrzymują na początku miesiąca, a ratę muszę zapłacić np. pod jego koniec,
  • możliwość skonsolidowania wszystkich posiadanych zobowiązań – to, które z nich zdecydujemy się pozostawić „oddzielnie” zależy tylko od nas; jedynym wyjątkiem jest tutaj sytuacja w której bank nie zgodzi się na konsolidację wewnętrzną.

Kredyt konsolidacyjny – wady

Pamiętajmy, że kredyt konsolidacyjny nie zawsze się opłaca. Dlatego nim się na niego zdecydujemy, przeanalizujmy swoją sytuację finansową i porównajmy dostępne na rynku oferty. Przyjrzyjmy się zwłaszcza wysokości oprocentowania i temu, ile wynosiłaby miesięczna rata. Dowiedzmy się także czy możemy skonsolidować wszystkie swoje zobowiązania czy jedynie część z nich. Nim podpiszemy umowę kredytową upewnijmy się, że z konsolidacją nie wiążą się żadne dodatkowe koszty.

Ponadto to, co jest zaletą kredytu konsolidacyjnego może okazać się jednocześnie jego wadą. Dotyczy to chociażby wysokości miesięcznej raty. Ta wprawdzie będzie niższa, lecz sam kredyt okaże się dla nas droższy. Co to oznacza w praktyce? To, że jeśli wcześniej musieliśmy uiścić prowizję czy marżę, to istnieje ryzyko, że tym razem obie te opłaty również będą od nas wymagane. Dlatego też nie bójmy się negocjować warunków na jakich zostanie nam udzielony kredyt konsolidacyjny, gdyż związane z nim koszty zawsze można spróbować obniżyć.

Kredyt konsolidacyjny. Podsumowanie

Po kredyt konsolidacyjny warto sięgnąć wówczas, gdy spłacamy jednocześnie kilka różnych zobowiązań. Dzięki temu nie będziemy musieli pilnować terminu spłaty, a wysokość miesięcznej raty ulegnie obniżeniu. Skonsolidować możemy różne rodzaje zadłużeń, nawet te zaciągnięte w kilku różnych bankach.

Pamiętajmy, że kredytu lub pożyczki na konsolidację zobowiązań udzielą nam nie tylko banki, lecz także firmy pozabankowe. Do swoich klientów podchodzą one o wiele mniej restrykcyjnie niż banki, a formalności ograniczają do niezbędnego minimum. Niezależnie jednak od tego, gdzie zamierzamy skonsolidować swoje zobowiązania zwróćmy uwagę na związane z tym koszty i upewnijmy się, że takie rozwiązanie rzeczywiście nam się opłaca. Podobnie jak inne rodzaje zobowiązań tak i kredyt konsolidacyjny należy dopasować do swoich potrzeb, finansowych możliwości i…zawartości portfela.

Rekomendacje

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) .

Autor w artykułach opiera się na swojej wiedzy oraz poglądach, według stanu na dzień ich sporządzenia. Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie artykułów czy rekomendacji.

Rekomendacje nie mają na celu nakłaniania do nabycia lub zbycia jakichkolwiek instrumentów finansowych oraz nie stanowią jakiejkolwiek gwarancji, że dana strategia, czy projekcja cenowa jest właściwa dla konkretnego użytkownika serwisu. Korzystając z rekomendacji oraz artykułów na portalu nie należy rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych niż przedstawione czynników ryzyka wiążących się z danym instrumentem finansowym.

Prawa Autorskie

Wszystkie zamieszczone materiały są chronione prawami autorskimi zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku O prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.Nr24,poz.83). Żaden z zamieszczonych materiałów ani jego część nie może być kopiowana, modyfikowana, dystrybuowana, publikowana, utrwalana ani wykorzystywana w żadnej formie i przy użyciu żadnych środków elektronicznych, mechanicznych, rejestrujących bez uprzedniego pisemnego zezwolenia autora portalu. Zabronione jest umieszczanie tych materiałów lub ich części na jakimkolwiek innym serwerze bez zgody administratora.

Aby uzyskać pożyczkę należy mieć:

Minimum
19 lat

Pesel

Telefon

Stały dochód

Proces wnioskowania o pożyczkę

1

Wybierz kwotę

i okres pożyczki

2

Wypełnij formularz

online

3

Otrzymaj pieniądze na konto