Ile kosztują nas święta Bożego Narodzenia?

Grudzień to wydatki związane z prezentami pod choinkę, (a wcześniej z Mikołajkami), z organizacją wigilijnej kolacji czy planowaniem Sylwestra. Każda z tych pozycji może dość mocno obciążyć nasz budżet. Ile wydajemy średnio na prezenty i Święta Bożego Narodzenia?

Rozrzutny jak Polak?

Z opublikowanego badania Barometr Providenta wynika, że na organizację tegorocznych Świąt wydamy średnio 719 złotych z czego najwięcej przeznaczymy na upominki dla najbliższych. Wzrost wynagrodzeń przyczynił się do tego, że na świątecznych wydatkach oszczędzać nie zamierzamy – na jeden prezent planujemy przeznaczyć około 152 złotych. Z ubiegłorocznego badania „Ulubione prezenty Polaków 2018” dowiadujemy się, że 30% ankietowanych na jeden prezent jest skłonna przeznaczyć do 200 złotych, a co dziesiąty badany wyda na ten cel od 50 do 100 złotych.

Na co wydamy najwięcej?

Inne dotyczące świątecznych wydatków dane prezentuje raport przygotowany przez BIG InfoMonitor na zlecenie Rejestru Dłużników. Wynika z niego, że tegoroczne Święta uszczuplą nasze portfele aż o 1289 złotych czyli wydamy na nie o 103 złote więcej niż rok wcześniej. Prawie połowę tej kwoty – 525 złotych stanowią wydatki na prezenty świąteczne, 458 złotych przeznaczymy na zakupy spożywcze, a 65 złotych pochłoną środki czystości. Za choinkę zapłacimy 65 złotych, a 172 złote stanowić będą pozostałe wydatki. Wśród nich znajdują się te związane ze spędzaniem Świąt poza domem – takie ma 20% ankietowanych. Mogą one wynieść nawet 300 złotych (co oczywiste, lwią ich część stanowi cena paliwa).

Optymizmem napawa również to, że mniej osób niż w 2017 roku obawia się tego, że organizacja uroczystości przysporzy im problemów finansowych.

Mikołaj jest coraz bogatszy

Chociaż nieraz narzekamy na zawartość swoich portfeli, to na prezenty wydajemy coraz więcej. Jeszcze trzy lata temu więcej niż 300 złotych za świąteczny upominek było skłonnych zapłacić jedynie 4% badanych. Większość respondentów na ten cel zamierzało przeznaczyć od 50 do 100 złotych. Do najbardziej pożądanych prezentów należy sprzęt elektroniczny i przedmioty związane z zainteresowaniami badanych. Pod choinką chętnie znaleźlibyśmy również kosmetyki, książki czy e-booki. Co ciekawe, choć otrzymanie pieniędzy wydaje się rozwiązaniem korzystnym zarówno dla obdarowanego jak i dla dającego, to chciałoby dostać je tylko 20% ankietowanych. Z kolei 18% chętnie wymieniłoby posiadany telefon na nowy, a 16% marzy o smartwatchu. A co wymarzonym upominkiem z całą pewnością nie jest? Tutaj „na podium” znalazły się znienawidzone przez większość skarpetki, rzeczy związane z wyposażeniem wnętrz i…alkohol.

Wydajemy więcej niż zarabiamy

Na organizację Bożego Narodzenia wydamy o 103 złote więcej niż w ubiegłym roku. Więcej zapłacimy przede wszystkim za potrawy (o 58 złotych) i prezenty (o 25 złotych). Chociaż jak już wspomnieliśmy ankietowani nie obawiają się związanych ze „świątecznymi wydatkami” problemów finansowych, jednocześnie uważają, że organizacja Świąt, to istotna pozycja w domowym budżecie. Takie zdanie ma 51% badanych (w 2017 taką opinię wyraziło 61% osób). Z kolei 16% respondentów uważa, że planowanie wydatków nie ma żadnego znaczenia, gdyż i tak z powodu Świąt popadną w długi. Rok wcześniej takie odczucia miał co piąty ankietowany. Tymczasem jeśli zaczniemy wydawać pieniądze których nie mamy (i których nie będziemy w stanie zwrócić) nie tylko wejdziemy w nowy rok z długami, lecz również zepsujemy sobie dotychczasową historię kredytową. To zaś może utrudnić nam w przyszłości wnioskowanie o przyznanie kolejnego zobowiązania. Tym bardziej, że jedynie co siódmy ankietowany swoją sytuację materialną uważa za na tyle dobrą, że nie musi przejmować się okazjonalnymi wydatkami.

Dobrą praktyką jest planowanie świątecznych wydatków z odpowiednim wyprzedzeniem, dzięki czemu unikniemy konieczności „wyłożenia” jednorazowo większej kwoty. Warto także zamiast kupować prezenty wszystkim domownikom, kupić je tylko dziecko lub „podzielić się” tymi, których chcemy obdarować. Podobnie można postąpić w odniesieniu do Wigilii. Zamiast brać na siebie zorganizowanie całej uroczystości (i związane z tym koszty) lepiej poprosić każdego z zaproszonych gości o przygotowanie jednej potrawy, która potem znajdzie się na świątecznym stole. Będzie i zdrowiej (świąteczne obżarstwo nikomu nie służy) i taniej.

Święta na kredyt?

Jak pokazują zgromadzone przez BIG dane po Świętach przybywa dłużników. Nagromadzenie wydatków sprawia, że część osób płaci rachunki z opóźnieniem lub nie reguluje ich wcale.

Według oficjalnych deklaracji nadchodzące Święta dzięki pożyczkom sfinansuje 4% badanych. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że część osób mogła nie przyznać się do tego, że zamierza skorzystać z takiego wsparcia. Jeśli wierzyć oficjalnym informacjom zaciąganie bożonarodzeniowych kredytów dotyczy tylko niewielkiej grupy pożyczkobiorców. Zdecydowana większość badanych (85%) twierdzi, że świątecznym wydatkom „podoła” dzięki bieżącym dochodom. Co piąty ankietowany skorzysta w tym celu z oszczędności, a 5% za organizację uroczystości zapłaci dzięki środkom z 500 plus. Ten rządowy program dla ponad jednej trzeciej rodzin będzie istotnym dochodem i sposobem na „rozciągnięcie” budżetu. Dzięki pieniądzom z 500 plus więcej wydamy przede wszystkim na prezenty (średnio 290 złotych) i ubrania (około 257 złotych).

Po Świętach będzie jeszcze drożej

Początek świątecznej gorączki zakupowej przypada już na listopad. Mimo to prezenty pod choinkę kupujemy zazwyczaj na ostatnią chwilę. Planując świąteczne wydatki warto wziąć pod uwagę fakt, że koszty organizacji uroczystości to tylko wierzchołek finansowej góry lodowej. Wraz z nadejściem stycznia tradycyjnie już czekają nas podwyżki cen wody, gazu i prądu. Więcej zapłacimy również za żywność i wywóz śmieci.

Chociaż sytuacja materialna znacznej części społeczeństwa jest o wiele lepsza niż przed rokiem, to wciąż brakuje nam finansowej dyscypliny i umiejętności zarządzania domowym budżetem. Z tego względu nawet osoby, które obiektywnie rzecz ujmując nie zarabiają źle, nieraz balansują na finansowej krawędzi i nie mają żadnych oszczędności. Potwierdzają to opublikowane przez BIG badania. Tylko 24% badanych deklaruje, że nie zdarza im się przekroczyć kwoty, którą wcześniej planowali wydać. W roku ubiegłym było to 27%. Połowa badanych wydaje około 30% więcej niż początkowo zakładała, a pozostali potrafią zapłacić nawet dwukrotność tego, co chcieli wydać.

Rekomendacje

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) .

Autor w artykułach opiera się na swojej wiedzy oraz poglądach, według stanu na dzień ich sporządzenia. Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie artykułów czy rekomendacji.

Rekomendacje nie mają na celu nakłaniania do nabycia lub zbycia jakichkolwiek instrumentów finansowych oraz nie stanowią jakiejkolwiek gwarancji, że dana strategia, czy projekcja cenowa jest właściwa dla konkretnego użytkownika serwisu. Korzystając z rekomendacji oraz artykułów na portalu nie należy rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych niż przedstawione czynników ryzyka wiążących się z danym instrumentem finansowym.

Prawa Autorskie

Wszystkie zamieszczone materiały są chronione prawami autorskimi zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku O prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.Nr24,poz.83). Żaden z zamieszczonych materiałów ani jego część nie może być kopiowana, modyfikowana, dystrybuowana, publikowana, utrwalana ani wykorzystywana w żadnej formie i przy użyciu żadnych środków elektronicznych, mechanicznych, rejestrujących bez uprzedniego pisemnego zezwolenia autora portalu. Zabronione jest umieszczanie tych materiałów lub ich części na jakimkolwiek innym serwerze bez zgody administratora.

Aby uzyskać pożyczkę należy mieć:

Minimum
19 lat

Pesel

Telefon

Stały dochód

Proces wnioskowania o pożyczkę

1

Wybierz kwotę

i okres pożyczki

2

Wypełnij formularz

online

3

Otrzymaj pieniądze na konto