Bitcoin – jego kurs galopuje w dół. Na wartości tracą też inne kryptowaluty

Wartość rynku kryptowalut wynosi obecnie 145 mld dolarów. Jeszcze rok temu u szczytu swojej świetności kapitalizacja samego bitcoina plasowała się na poziomie 323 mld dolarów, a rynek kryptowalut wyceniany był na 570 mld dolarów

Bitcoin już nie taki silny

Największą wartość bitcoin osiągnął w listopadzie 2017 roku. Wówczas za jednego bitcoina trzeba było zapłacić 19 783 dolarów. Dziś wiadomo już, że tego rekordu ta ciesząca się przez jakiś czas ogromną popularnością kryptowaluta na pewno nie pobije. Liczby nie kłamią – w 2018 roku kurs bitcoina plasował się na poziomie 6-7 tys. dolarów. Obecnie kurs bitcoina po raz pierwszy od roku wynosi mniej niż 5 tys. dolarów. Natomiast wartość wszystkich bitcoinów na rynku szacowana jest na około 79,9 mld dolarów

Dalsze spadki i pośpieszne sprzedaże

Spadek wartości bitcoina poniżej poziomu 5,7 – 6 tys. dolarów pociągnął za sobą spadki na całym rynku kryptowalut. Ci, którzy wcześniej trzymali bitcoina żywiąc nadzieję, że „odrobi straty”, teraz pośpiesznie się go pozbywają.

Jeszcze tydzień temu za jedną z najpopularniejszych kryptowalut inwestorzy skłonni byli zapłacić ponad 6 tys. dolarów. Dziś wartość ta wynosi zaledwie 4443 dolarów, co oznacza niemal 16% spadek. W ciągu tygodnia bitcoin stracił na wartości o około 30%. Ostatni raz z tak drastycznymi spadkami mieliśmy do czynienia w lutym b.r. Zdaniem ekspertów nie wygląda to dobrze, a każdy dzień może przynieść kolejne spadki. Jeśli do tego dojdzie, odnotujemy najniższy kurs bitcoina od ponad roku. Po raz ostatni bitcoin był wart mnie niż 4500 dolarów 7 października 2017 roku.

Fala wyprzedaży dotknęła także innych kryptowalut. Odnotowane przez nie spadki są jednak różne. Dla przykładu: na ripple wynoszą „jedynie” 5%, na ethereum oraz litecoinie około 15%, natomiast wartość bitcoin cash spadła aż o 43%.

Bitcoin – podział odpowiedzialny za straty?

Jeszcze do niedawna w przeliczeniu na złotówki za bitcoina trzeba było zapłacić nieco poniżej 20 tysięcy. Obecnie za jednego bitcoina dostaniemy około 16 300 złotych.

Początkowe straty tłumaczone były podziałem kryptowaluty bitcoin cash. Ten nastąpił 15 listopada 2018 roku. Pojawiły się także opinie, że minie sporo czasu nim kryptowaluty zyskają status pełnoprawnego środka lokowania kapitału. Same wahania na rynku kryptowalut nie są niczym nowym. W przypadku tych najpopularniejszych trudno wskazać jednoznaczną przyczynę nagłych spadków.

Kres bitcoina?

Wartość pojedynczego bitcoina spada wraz z jego popularnością. Zdaniem analityków nie pomogła mu również ostatnia wyprzedaż na globalnym rynku akcji. Ci, którzy liczyli na to, że wyprzedaż akcji na światowych rynkach przełoży się na większy popyt na kryptowaluty mogli poczuć się zawiedzeni. Kryptowaluty zamiast zastąpić tradycyjne środki płatnicze, straciły na wartości wraz z nimi. Tym samym na to, by gotówka odeszła do lamusa, przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Sceptycy podkreślają,  że spadek wartości największych kryptowalut nie powinien dziwić. Dużo większym zaskoczeniem byłby w obecnych warunkach rynkowych nagły wzrost ich wartości. Tym bardziej, że już od jakiegoś czasu zainteresowanie kryptowalutami systematycznie i nieubłaganie maleje. Jest ono tym mniejsze, im mniej warte są w danym momencie kryptowaluty. Z jednej strony wydaje się to logiczne, z drugiej natomiast pokazuje, że dla osób, które mają wiedzę o tym rynku najważniejszy jest aspekt cenowy i wzrost kursu. O wiele mniej istotna jest natomiast związana z kryptowalutami technologia i możliwość wykorzystania jej w codziennym życiu.

Zainteresowanie rynkiem kryptowalut spada równie szybko, co ich ceny. Wydaje się, że rynek jest obecnie przewartościowany i czeka na pozytywne zmiany. Dopóki takie się nie pojawią na stały wzrost wartości kryptowalut nie mamy co liczyć.

Rekomendacje

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) .

Autor w artykułach opiera się na swojej wiedzy oraz poglądach, według stanu na dzień ich sporządzenia. Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie artykułów czy rekomendacji.

Rekomendacje nie mają na celu nakłaniania do nabycia lub zbycia jakichkolwiek instrumentów finansowych oraz nie stanowią jakiejkolwiek gwarancji, że dana strategia, czy projekcja cenowa jest właściwa dla konkretnego użytkownika serwisu. Korzystając z rekomendacji oraz artykułów na portalu nie należy rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych niż przedstawione czynników ryzyka wiążących się z danym instrumentem finansowym.

Prawa Autorskie

Wszystkie zamieszczone materiały są chronione prawami autorskimi zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku O prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.Nr24,poz.83). Żaden z zamieszczonych materiałów ani jego część nie może być kopiowana, modyfikowana, dystrybuowana, publikowana, utrwalana ani wykorzystywana w żadnej formie i przy użyciu żadnych środków elektronicznych, mechanicznych, rejestrujących bez uprzedniego pisemnego zezwolenia autora portalu. Zabronione jest umieszczanie tych materiałów lub ich części na jakimkolwiek innym serwerze bez zgody administratora.

Aby uzyskać pożyczkę należy mieć:

Minimum
19 lat

Pesel

Telefon

Stały dochód

Proces wnioskowania o pożyczkę

1

Wybierz kwotę

i okres pożyczki

2

Wypełnij formularz

online

3

Otrzymaj pieniądze na konto